" Agathea  "

" Agathea "

Agathea (właściwie Agata Kaczuk – Jagielnik) – malarka. Rocznik 1969. Absolwentka Liceum Plastycznego w Szczecinie (1990) i poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny), w której studiowała w latach 1991 – 1996. Później, nie rezygnując z malarstwa, pracowała w charakterze projektantki w agencji reklamowej i zajmowała się wychowaniem syna.

Od roku 2010 artystka para się wyłącznie malarstwem sztalugowym. Również od tego roku często prezentuje swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. na Salonie Jesiennym w Gorzowie Wlkp., Sztuce w hali i Filharmonii Gorzowskiej) oraz w kalendarzach dla gmin Kłodawa, Deszczno i Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Należy do najaktywniejszych artystów gorzowskiego środowiska artystycznego o czym świadczy jej udział w ekspozycjach i plany wystawowe na bieżący rok.

„Obrazy Agathei są efektem fascynacji artystki otaczającym ją światem – pisał Andrzej Haegenbarth. Malowane dynamicznymi pociągnięciami pędzla zachowują na ogół czytelne odniesienia przedmiotowe do rzeczywistości zewnętrznej, co pozwala widzowi na rozpoznanie ukazywanych kwiatów, martwych natur, architektury czy krajobrazów. Jest to malarstwo osobiste, bazujące na emocjach, przetwarzające bliższą i dalszą rzeczywistość w dzieła sztuki”.

Prace tego artysty