Krzysztof Molenda

Krzysztof Molenda

Urodzony 13. 09. 1959 w Połczynie Zdroju. Liceum Plastyczne w Poznaniu. Studia ASP w Poznaniu. Dyplom w 1984 roku w Pracowni Grafiki Technik Metalowych prof. Tadeusza Jackowskiego. Profesor na Wydziale Grafiki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Prowadzi Pracownię Wydawnictw oraz zajęcia z Przygotowania do druku. Zajmuje się grafiką warsztatową oraz projektowaniem graficznym.

Swoje prace traktuję jako zapis, ślad, w którego treść wpisane są, w sposób naturalny i intuicyjny, informacje z emocjonalnego i fizycznego otoczenia. Zawierają syntezę odczuwania przestrzeni, czasu, własnej obecności. Sądzę, że każde przedstawienie plastyczne zawiera w sobie realność otaczającej nas rzeczywistości i jej zjawisk. I choć często bywa dalekie od źródłowego wizerunku i doświadczenia, pozostaje z tą realnością powiązane. Często te indywidualne doświadczenia otwierają nowe możliwości, nową drogę. Wynikają z poszukiwań, dążeń i planów, ale też z przypadku. Ze stałych fascynacji i z nagłego irracjonalnego impulsu, inspiracji materiałem czy warsztatem.
Często to co dzieje się poza zamysłem, intelektualną i formalną spekulacją, stanowi o wartości pracy, zarówno dla autora jak i odbiorcy.